Facebook Like

Język

EUROREGION

Hallo Nachbar

 

Informacja o projekcie

realizowanym w ramach Funduszu Małych Projektów

Interreg Polska –Saksonia 2014 – 2022

 

Tytuł projektu:

Hallo Nachbar – pokonanie bariery językowej i kulturowej szansą na rozwój kompetencji uczniów niepełnosprawnych”.

Nazwa programu:

Program Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2022

Beneficjent FMP:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

Partner projektu:

Gutenbergschule Niesky

Weiterlesen: Hallo Nachbar

Projekt Hallo

PROJEKT „HALLO NACHBAR” DOBIEGA KOŃCA

 

Zbliża się koniec realizacji działań projektowych w ramach projektu pn. ”Hallo Nachbar – pokonanie bariery językowej i kulturowej szansą na rozwój kompetencji uczniów niepełnosprawnych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2022.

Weiterlesen: Projekt Hallo

Wycieczka do Dobkowa

     

WYCIECZKA DO DOBKOWA

Dnia 11 stycznia 2018 r. w ramach projektu pn. „Hallo Nachbar – pokonanie bariery językowej i kulturowej szansą na rozwój kompetencji uczniów niepełnosprawnych odbyła się wycieczka do Dobkowa. W wycieczce uczestniczyli uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu oraz uczniowie z Gutenbergschule w Niesky.

Weiterlesen: Wycieczka do Dobkowa

Wycieczka do Zentendorf

KOLEJNA WSPÓLNA WYCIECZKA

W RAMACH PROJEKTU PN. „HALLO NACHBAR”

 

„Przez długi czas historia Doliny Nysy postrzegana była jako mało interesująca. Zmieniło się to na trwałe wraz z sensacyjnymi archeologicznymi wykopaliskami (tak twierdzą gospodarze parku), które prowadzone są w Zentendorf już od 1990 roku. Owe znaleziska natychmiast potwierdziły, że żyła tu niegdyś słowiańska cywilizacja, którą szanowali i cenili sami Rzymianie. Tymczasem, z licznych już źródeł, dowiedzieliśmy się, że ten tajemniczy lud sam siebie określał jako TURISEDYJCZYCY. Rządził nimi dziecięcy król, koniec lata świętowali trwającym dwa i pół dnia festiwalem a gospodarstwo domowe prowadzili tylko i wyłącznie mężczyźni. Kulturinsel dzień po dniu buduje most do ery Ludu Turisede, którego kultura zniknęła w tajemniczych okolicznościach przed tysiącem lat. Budowle, gry i zabawy, święta są inspirowane kulturą Turisede i ukazują nam dziś zadziwiający świat tego dawnego ludu”.

Weiterlesen: Wycieczka do Zentendorf

Projekt- komunikacja

  

Projekt "Hallo Nachbar – pokonanie bariery językowej i kulturowej szansą na rozwój kompetencji uczniów niepełnosprawnych" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014-2022

 

KOMUNIKACJA ALTERNATYWNA W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ W ZGORZELCU

 

8 czerwca br. w ramach realizacji projektu pn. „Hallo Nachbar – pokonanie bariery językowej i kulturowej szansą na rozwój kompetencji uczniów niepełnosprawnych” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu odbyło się szkolenie z zakresu AAC. Termin AAC (Augmentative and Alternative Communication) oznacza komunikację wspomagającą i alternatywną. Komunikacja wspomagająca zawiera wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się osób nieposługujących się mową lub posługujących się nią w ograniczonym stopniu. Szkolenie poprowadzili Państwo Anna i Jacek Kielin znani i doświadczeni pedagodzy specjalni oraz autorzy i współautorzy książek, poradników i przewodników dla rodziców i wychowawców dzieci niepełnosprawnych.

Weiterlesen: Projekt- komunikacja